Gázrugók típusai, felhelyezésük
A gázrugók olyan mechanikus alkatrészek, amelyek sűrített gáz által biztosítanak rugóerőt. Fő feladatuk a mozgatás, pozicionálás és a mozgás lassítása vagy gyorsítása. Az alkalmazásuk széleskörű, gyakran találkozhatunk velük például autók csomagtartóiban, bútorokban (ajtók, fiókok) és ipari gépeknél.
Gázrugók típusai
-
Felnyíló gázrugók: Ezek a gázrugók segítenek a fedelek, ajtók vagy más tárgyak felnyitásában és nyitott állapotban tartásában.
-
Lenyíló gázrugók: Ezek a típusok ellenkező irányban, lefelé segítenek nyitni vagy leereszteni egy fedelet, ajtót vagy más tárgyat.
Beépítésük
- Felnyíló gázrugók:
- A gázrugó vastagabb, hengeres része mindig a rögzített ponthoz kapcsolódik (pl. bútor testéhez), míg a vékonyabb, dugattyús része a mozgó elemhez (pl. ajtóhoz).
- Fontos a helyes beépítési szög biztosítása, hogy megfelelően támogassa a mozgást.
- Lenyíló gázrugók:
Különbségek a különböző nyomóerővel rendelkező gázrugók között
-
60N gázrugók:
- Enyhébb nyitóerőt biztosítanak, kisebb méretű vagy könnyebb ajtókhoz és fedelekhez használatosak.
-
80N gázrugók:
- Közepes erővel segítik a nyitást vagy zárást, közepes méretű ajtóknál.
-
100N gázrugók:
- Erősebb nyitási segítséget nyújtanak, nagyobb méretű vagy nehezebb ajtóknál.
-
120N gázrugók:
- Kifejezetten nagy súlyú elemekhez, ahol erős nyitási segédletre van szükség.
Milyen gázrugót válasszunk?
- A gázrugó erőssége a mozgatandó elem súlyától és méretétől függ. Minél nehezebb az ajtó, annál nagyobb erősségű (nagyobb N értékű) gázrugót szükséges használni.
- Felnyíló esetben figyelembe kell venni, hogy az ajtó könnyedén nyitható legyen és a nyitott állapotban is stabil maradjon.
- Lenyíló gázrugó esetén fontos, hogy a zárás lassított legyen, így elkerülve a hirtelen becsapódást.
Ezek alapján a felnyíló és lenyíló gázrugók között az irány különbözik, valamint az alkalmazási terület, míg az erősség a felhasznált gáz mennyiségétől függ, amely a Newtonban kifejezett nyitó- vagy záróerőt adja.